Kalibrasyon Nedir

Kalibrasyon doğru ölçümlü bir cihazın sonuçlarının diğer bir ateş ölçer ile kıyaslanması sapmaların tespit edilmesi ve rapor hazırlanması işlemidir.Tansiyon aletleri vb ölçüm yapan tüm cihazlarda belli aralıklarla kalibrasyon yapılması gereklidir.

ateş ölçer kalibrasyon

ateş ölçer kalibrasyon

Ateş ölçerler,tansiyon aletleri vb aletlerde kalibrasyon testleri yapılır.Bazı ateş ölçerlerde sapma değerleri kullanılarak kalibrasyon hataları düzeltilir ve cihazla ölçüme devam edilir ama çoğu cihazda geçen süre darbeleme veya çarpmadan dolayı ürün kalibrasyonu bozulduğu zaman düzeltilmez ve ürün atılır.

Her ölçümde farklı ölçüm noktaları referans alınarak bireysel bazdada doğrulama yapılabilir yanlış ateş ölçüm sonucunun vahim sonuçları olabilir bu yüzden dikkatli olmak ve mutlaka birden fazla noktadan ölçüm almak gereklidir

Kullanıcılar bu tür cihazları alırken iyi bir şekilde araştırmalı ve uzun süreli stabil ölçüm yapabilecek ürünler tercih edilmelidir.

Fabrika çıkışlarında ateş ölçerler stabil ısısı belli oda üzerinde test yapılarak oda ısısını bilen cihazlar onay alıp çıkış yapar.Cıvalı termometreler kalibrasyonda sık kullanılan bir yöntemdir.

Lütfen belli aralıklarla (6 ay)  ateş ölçer kalibrasyonuna baktırınız

Medifine Temassız ateş ölçerin kalibrasyon ayarları ile ilgili

0216 305 13 82 0532 421 5481 nolu telefonlardan bilgi alınabilir.Hastanelerden kalibre bakım için gönderilen ateş ölçer cihazları için mutlaka teknik personele önceden bilgi verilmelidir.